כמה דברים שכדאי לדעת.....

ביקורת גבולות - ראיון וכרטיס נחיתה

לאחר הנחיתה מתקיים ראיון כניסה קצר בביקורת הגבולות, ואליו צריך להגיע עם דרכון וטופס נחיתה (LANDING CARD). מטרת הראיון לוודא שהגעתם לזמן קצוב, ואתם לא מתכוונים להשאר בבריטניה. רצוי לזכור את שם המלון שבו אתם מתאכסנים, ולשמור בהישג יד את הואוצ'ר למקרה שיבקשו לראות.

זהו הטופס שיש למלא, והוא נמצא בכניסה לאולם בכל שדה תעופה. (לפעמים הדיילים מחלקים אותו בטיסה)
אטרקציות בלונדון - טיפים

הסעות משדות התעופה למרכז לונדון

הסעה פרטית – יש חברות ישראליות שאפשר לסגור איתן הסעות, אך יש גם הסעות של חברות אנגליות שלרוב זולות יותר באופן משמעותי.

אוטובוס – easybus שמפעילה חברת National express, ומשם מונית, רכבת תחתית, אוטובוס או Uber. ככל שמזמינים את כרטיס האוטובוס מוקדם יותר הוא עולה פחות. מחירי האוטובוס מתחילים ב- 2 פאונד לכיוון!

רכבות
מהיתרו – רכבת תחתית כ- 45 דקות נסיעה עם הקו הכחול (Piccadilly line) בעלות של כ- 3 פאונד למרכז לונדון. רכבת אקספרס (The Heathrow Express) כ- 20 דקות נסיעה למרכז לונדון בעלות של כ- 22 פאונד לכיוון. יש הנחה לכרטיס הלוך ושוב.
גטוויק – רכבת אקספרס (Gatwick Express) כ- 30 דקות לתחנת ויקטוריה בעלות שנעה בין 22 ל-27 פאונד לכיוון (תלוי בשעות). יש הנחות לכרטיסי הלוך ושוב.
לוטון -רכבת כ-44 דקות למרכז לונדון בעלות החל מ-17 פאונד לאדם .יש הנחות לכרטיסי הלוך ושוב.
סטנסטד – רכבת אקספרס כשעה למרכז לונדון בעלות של 17 פאונד לאדם לכיוון. יש הנחות לכרטיסי הלוך ושוב ולקניה זוגית (כ-50 פאונד לזוג הלוך ושוב) או משפחתית.

רכבות בלונדון

טראוולכארד – טראוולכארד שבועי של חברת הרכבות National rail בעלות של כ-34 פאונד הוא כרטיס נסיעה מגנטי מנייר, הכולל תמונת פספורט אישית. באמצעות כרטיס זה נוסעים בתחבורה הציבורית במשך שבוע באופן חופשי (באזורים שביקשתם בעת רכישת הכרטיס – רוב אתרי התיירות נמצאים באזורים 2-1). כרטיס זה מאפשר רכישת כרטיסים 1+1 למספר רב של אטרקציות בלונדון. את חוברת ההנחות ניתן לקבל בקופה במעמד רכישת הכרטיס או להדפיס מראש כאן.

אוייסטר
– כרטיס פלסטיק מגנטי שניתן להטענה בכסף לצורך נסיעה או בהטענה של נסיעה חופשית שבועית (weekly travelcard), בדומה לרב קו בארץ. הכרטיס אישי ולא ניתן להעברה מאחד לשני. הוא מאפשר נסיעה בתחבורה הציבורית בלונדון, וכרוך בפקדון של 5 פאונד שמוחזרים, כשמזדכים על הכרטיס.

הטענת כסף באוייסטר
– בהטענה של כסף, הכרטיס מחוייב בכל פעם שמעבירים אותו עד למקסימום יומי שעומד על כ-6.8 פאונד ליום באזורים 1+2. בתום הטיול, אם נשאר כסף, ניתן לקבל את היתרה בתוספת הפקדון.

הטענת טרוולכארד שבועי על האוייסטר
– בהטענת של טראוולכארד שבועי ,נוסעים חופשי במשך השבוע באזורים הנבחרים (בדרך כלל באזורים 2-1), אך לא ניתן לקבל החזר כספי אם לא נוצלו כל הימים. את הפקדון מקבלים בהחזרת הכרטיס.

כרטיס אשראי עם Contactless – מי שברשותו כרטיס אשראי עם סימן שדומה לסימן WIFI שוכב, יכול להשתמש בו בתחבורה הציבורית כמו באוייסטר. גם כאן הכרטיס אישי ולא ניתן להעברה, ויש תקרה יומית לחיוב (6.8 פאונד ליום באזורים 2-1).

אוכל כשר

אוכל כשר לא חסר בלונדון, אבל אוכל טוב לא בהכרח נמצא באיזורי התיירות המרכזיים. יש אוכל כשר באיזורים המרכזיים, אך חוות הדעת של אלה שהתנסו במקומות אלה, לא היו כל כך טובים. לכן, מומלץ להגיע לגולדרס גרין, האיזור היהודי בלונדון (איזור 3 – כ-20 דקות נסיעה ברכבת), שם אפשר למצוא מסעדות וסופרים כשרים.

טיפ קטן: שומרי כשרות רבים מחפשים בתי מלון כשרים, ולכן מתארחים בבתי מלון באיזור היהודי. עם זאת, לא חייבים להתארח בגולדרס גרין כדי לאכול כשר. אפשר להתארח בכל אחד מהמלונות במרכז, ולנסוע לאכול בגולדרס גרין ו/או לקנות שם מוצרים כשרים. בנוסף, ניתן להזמין אוכל כשר למלון באמצעות האפליקציה kosher near me.

התניידות בלונדון

בלונדון הולכים והרבה. בדרך תמיד תמצאו משהו לקנות. בחורף, תגלו שבחוץ קר, אבל בכל חנות, מבנה, רכבת יש חימום. לכן, מאד מומלץ לקחת אתכם תיק גב. תגלו שלא נוח בכלל להסתובב עם שקיות של קניות ו/או מעיל ביד. 

חשוב ביותר!!! אין לשים את הארנק, דרכון או חפצי ערך בתיק הגב. בלונדון יש לא מעט כייסים, וצריך להזהר. לנשים, כדאי לקחת תיק קטן, להניח באלכסון בחזית הגוף ולהניח את היד על התיק. גברים, לשמור כסף וחפצי ערך בכיס פנימי.

ברכבת התחתית – הטיפ הזה ימנע מכם לחץ מיותר, וכדאי שתתייחסו אליו ברצינות. באחת הנסיעות שלי טיילתי עם עוד 2 חברות. בזמן שהגענו לרציף של הרכבת התחתית, הרכבת כבר היתה בתחנה ומיהרנו להגיע אליה. שתי החברות שלי הספיקו לעלות לרכבת, אבל אני לא. הדלתות נסגרו, והחברות שלי נבהלו מאד. אמרתי להן מבעד לדלתות הסגורות לרדת בתחנה הבאה ולחכות לי שם. וכך היה. הרכבת הבאה הגיעה 3 דקות אחרי. עליתי עליה וירדתי בתחנה הבאה, שבה חיכו לי החברות, מבוהלות ומודאגות. הדברים האלה יכולים לקרות. ועצתי לכם:

 • אל תרוצו לרכבת שכבר נמצאת בתחנה. הרכבות מגיעות כל 2-3 דקות, אז אין צורך להלחץ שמא אתם עלולים להפסיד את הרכבת. אם לא תספיקו לעלות על הרכבת הנוכחית, מיד אחריה תגיע עוד אחת. יותר חשוב שתעלו ביחד לרכבת.
 • קבעו מבעוד מועד עם כולם כלל חשוב: אם קורה מקרה, שבו לא כולם הצליחו לעלות לרכבת, והרכבת התחילה לנוע, מי שנמצא על הרכבת ירד בתחנה הבאה וימתין שם לשאר. 

חשמל ומטענים

חשמל
החשמל בלונדון שונה מהארץ, ויש צורך במתאם חשמלי. תוכלו לרכוש מתאם בכל סופר בפאונדים בודדים, או להשאיל מהמלון תמורת פקדון, שיוחזר לכם כשתחזירו אותו בחזרה.
בבתי מלון רבים יש היום גם חיבור USB.

מטענים
מאד מומלץ להצטייד במטען נייד. מבלים שעות רבות מחוץ למלון, בדרך מצלמים המון, ומשתמשים באפליקציות לצורך התמצאות וניווט, והסוללה של הטלפון נגמרת מהר. מטען נייד הכרחי, כדי לא "להתקע" בלי טלפון באמצע הדרך.

אפליקציות שימושיות

CITYMAPPER – אפליקציה שימושית לאמצעי תחבורה ציבורית בלונדון הכוללת: טיוב (רכבת תחתית), אוטובוסים, רכבת עילית ועוד.
TUBE MAP – אפליקציה שימושית לרכבת התחתית.
LONDON BUS – אפליקציה שימושית לאוטובוסים.
GOOGLE MAP – לניווט רגלי בעיר, ולקבלת חוות דעת על מקומות שרוצים לבקר בהם.
KOSHER NEAR ME – אפליקציה להזמנת אוכל כשר לכל מקום שבו אתם נמצאים.

איך להתלבש בחורף?

כפי שכבר ציינתי, בחורף קר בלונדון, אבל כל המקומות הסגורים מחוממים. לכן, צריך להתלבש חכם. אני נוהגת ללבוש חולצה ומכנסיים, ומעליהם מעיל מעולה שמחמם היטב. בנוסף, כובע צמר, כפפות, צעיף ומגפיים איכותיות (אני קניתי את שלי בקולומביה – גם מחממות היטב וגם אטומות למים).
בדרך זו אתם מוגנים מפני הקור, הרוחות והגשם, ועם זאת, מתקלפים במהירות במקומות מחוממים.

עמידה בזמנים

בלונדון הכל מתחיל בזמן. אם הזמנתם כרטיסים למופע, הצגה או משחק – הגיעו בזמן! אתם ממש לא רוצים להגיע למקום האירוע ולגלות שהוא התחיל בלעדיכם.

החזרי מס

החזרי מס ניתנים לקניות (לא כולל בגדי ילדים) בחנויות שיש להן הסדר, ויכולות לספק חשבונית להחזר מס. בהגעה לקופה יש לבקש Tax Free, לצורך כך יש להציג דרכון. הקופאית צריכה לחתום על החשבונית, להחתים את הקונה במקום המתאים ולהכניס את החשבונית למעטפה של גלובל בלו (Global blue) או של פרימייר טקס פרי (Premier Tax Free).
אחר כך יש למלא את כל הפרטים בחשבונית, ולבחור באיזה אופן מעוניינים לקבל את ההחזר: במזומן או בהחזר לכרטיס אשראי .שימו לב, החזר במזומן כרוך עמלה גבוהה.
בשדה התעופה, נגשים לעמדת המכס, ומחתימים את החשבוניות לפני הצ'ק אין ומסירת המזוודות, כי לפעמים הם מבקשים לראות את הקניות. ולכן, רצוי לרכז את הקניות במקום אחד כולל כל הטיקטים.
אחרי החתמת הטפסים ניגשים לקבלת ההחזר בעמדת ה- TAX FREE.
בשדה התעופה לוטון אין עמדת מכס מאויישת ולכן , את המעטפות משלשלים לתיבה. אין להדביק את המעטפות. מעטפות סגורות לא תבדקנה. התיבה נמצאת מיד אחרי הבדיקה הביטחונית.

יש לכם טיפים נוספים שלא חשבתי עליהם? הוסיפו אותם באמצעות כתיבת תגובה.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. כרמלה קורינו

  שאלה: חוזרת מלוטון, אם בכל זאת רוצה החזר כספי ולא לכרטיס אשראי היכן ניתן לבצע?

  1. שגית

   היי כרמלה,
   אם את מעוניינת לקבל החזר במזומן יש לך שתי אפשרויות:
   1. לבקש בטפסים מזומן וישלחו לך צ'ק הביתה.
   2. להגיע לאחת מנקודות החזר המס של גלובל בלו הנמצאות בלונדון ולקבל החזר. קחי בחשבון:
   א. שאם הטפסים לא יוחתמו על ידי פקידי המכס או לא יאושרו על ידם, יגבו ממך את הכסף בחזרה.
   ב. יש חברה נוספת שנותנת החזר מס (פרימייר טקס פרי), ולה אין נקודה של החזר מס במזומן.

 2. חיים

  שאלה:
  מה עושים אם יצאנו מלונדון ולא החתמנו את פקיד המכס
  האם ניתן לקבל החזר דרך הדואר?
  אם כן, לאיזה כתובת לשלוח את המעטפות?
  תודה

  1. שגית

   להערכתי, אין אפשרות לקבל החזר אם לא החתמתם את פקיד המכס.
   לצורך קבלת חותמת מפקיד המכס, אתה נדרש להגיע עם הרכישה, כי לעיתים הם
   מבקשים לראות את מה שקניתם.
   מן הסתם, אחרי שיצאת מלונדון לא תוכל להוכיח רכישה, ולכן, אני מניחה שזה לא אפשרי.

כתיבת תגובה